
Wpadam do Was z moim nowym pomysłem na posty na blogu, będę w nich opowiadać o życiu za granicą dokładnie w Wielkiej Brytanii. Znajdą się również porównania szkół, zarobków itd. Mam nadzieję że taki koncept też Wam się spodoba. Dziś zapraszam Was na porównanie szkół :)
1. POZIOMY NAUCZANIA
- Anglia
>"Nursery School" - przedszkole dzieci 3-5 lat
>"Primary School" - szkoła podstawowa - dzieci 5-11 lat
>"Secondary School" - szkoła średnia - nastolatkowie 11-16 lat
>"Futher Education" - dalsza edukacja pomaturalna -nastolatkowie 16-18 lat (czasami trwa tylko rok)
>"Higher Education" - szkoła wyższa - licencjat 2 lata, magisterka 1-2 lata
- Polska
>Szkoła podstawowa - dzieci 7-15lat
>Szkoła średnia - nastolatkowie 15-20 lat (w zależności od szkoły)
>Szkoła policealna - trwa 1-2,5 roku
>Szkolnictwo wyższe - licencjat 3 lata, magisterka 1,5-2 lata
2. OCENY
- Anglia
Oznacza to że level (pl. poziom) 7 jest odpowiednikiem Polskiej 6 im niższy poziom tym niższa ocena. (7,6,5,4 to poziomy na których zdajemy dany egzamin, niższe oznaczają to że oblaliśmy)
- Polska
6- najwyższa ocena, 1- najniższa (nie zdajemy)
3. PLAN LEKCJI I PRZEDMIOTY
- Anglia
Dzieci spędzają czas w szkole od godziny 8,50 (około), do godziny 15:15 (około). Lekcje trwają okrągłą godzinę, więc jest ich 5 w ciągu dnia. Przerwy są dwie 15 minut rano (eng. Breakfast break)
i 30 minut (do godziny) w ciągu dnia (eng. lunch).
Obowiązkowe przedmioty (do 13 roku życia) - język angielski, przyroda, język obcy, geografia, historia, wf, plastyka, muzyka, informatyka, matematyka i religia.
Obowiązkowe przedmioty (między 13 a 16 rokiem życia) to język angielski, przyroda, język obcy, matematyka, i religia. Do tych przedmiotów dobieramy sobie 3-4 które nas interesują (np. zdrowie i uroda, geografia, gotowanie, plastyka itd.)
- Polska
Przedmioty obowiązkowe (od 10 do 15 roku życia) to język polski, dwa języki obce, biologia, geografia, fizyka, chemia, matematyka, wf, historia i informatyka, (technika w 5 klasie szkoły podstawowej) (plastyka i muzyka w klasach 4-7)
4. UBIÓR
- Anglia
- Polska
Mam nadzieję że taki odmienny post Wam się spodoba, dajcie znać co myślicie. Oczywiście to nie są wszystkie różnice jakie są miedzy szkołami w tych dwóch krajach także wyczekujcie 2 części tego postu. Do następnego!
źródło zdjęć - Google Grafika
Cieawe ,nie wiedzialam że są takie różnice, oprócz ubioru.
OdpowiedzUsuńSą duże.. Poziom nauki w szkole średniej robi kolosalną różnice, pozytywnie wpływając dla Polski :)
UsuńMyślę że poziom edukacji tam jest porównywany z naszym
OdpowiedzUsuńZe swojego doświadczenia wiem że tutaj jest dużo niższy. Poziom matematyki w szkole średniej jest porównywalny z poziomem matematyki na studiach tutaj.
UsuńFajnie, że w Anglii można dobierać sobie dodatkowe przedmioty zgodne z zainteresowaniami. Tylko ta obowiązkowa religia mnie mierzi - bo przecież nie każdy jest wierzący.
OdpowiedzUsuńTeż mi się to podoba, jednak różnica jest taka że na religii dzieci uczą się na temat różnych religii nie tylko jednej, choć zgadzam się z Tobą że powinna być tylko dla chętnych.
UsuńŚwietne porównanie choć nie zawsze wypada na naszą niekorzyść
OdpowiedzUsuńWbrew pozorom Polska edukacja nie jest taka zła. Mówię z doświadczenia!
UsuńSzkoda ze nie ma tak u nas że można dobierać sobie przedmioty według zainteresowań
OdpowiedzUsuńBardzo fajna opcja bo rozwijamy się w kierunku jaki lubimy choć wydaję mi się że ten wybór tutaj jest zbyt szybko :)
Usuń